Embed

İSTANBULDAN ŞAHİN PAKSOYUN GÜVERCİNLERİ

 

 


 

 

AŞAĞIDAKİ YAZI VE RESİMLER İBRAHİM OK BEYİN TGYB FORUM SAYFASINA YAZDIĞI YAZIDAN ALINMIŞTIR.KENDİSİNE TEŞEKKÜRLER...

 

 

 


Bu haftasonu Şahin PAKSOY'un güvercinlerini izlemeye gittim. Soldan sağa;Serdar EKİNCİ (Jardel USTA) Kendisi Şahin abinin Kuşları ile ilgileniyor, çok güzel cülük söküyor, kuşları hakkıyla eğitiyor. yani mükemmel bir kuş eğitmeni. İkinci; Muhtar amcamız. Kendisi binanın ve kuşların güvenliğinden sorumlu. Ayrıca da çok iyi ve farklı yemek türleri yapmakta üstüne yoktur. Şu anda da mezgit ziyafeti vermektedir. Üçüncü; birçok arkadaşımızın tanıdığı Şahin PAKSOY. Kendisinin asli mesleği mimar ve ressam olmakla birlikte, Adana ırkı kuşların neslinin bozulmaması, kuşçuluğa heyecan getirilmesi ve bu heyecanın devam ettirilmesi için maddi ve manevi fedakarlıktan kaçınmayan değerli bir abimizdir. Kuşlarının nesilleri 1980 li yıllarda 50 kuruşluk Ahmet'in en popüler olduğu dönemde uçurduğu ve iskenderundan aldığı Katrani erkekle, Kanburun kızı katrani dişiden alınan yavrulardan olan itler olarak nam yapan ve daha sonra canavar Selah'ın devesi ile yine 50 kuruşluk Ahmet'in Bensiz Şamisinin kızları ile çılgınların babası olan ve dede lakaplı kara mavili ( 2006 yılında 14 yaşında öldü) zırhlının yavruları ve torunlarıdır. En meşhur damızlıklarından biri de kökeni Mustafa PAKSOY'a dayanan ve malum yollarla elinden çıkan ve daha sonra bankacıya geçen lacivertli lakaplı küçük itin oğlu olan 500 lükdür. Bu kuşun anası bensiz şaminin kızı olan ve aynı zamanda çılgınlarında anası olan mavili dişidir. Adanada geçmiş yıllarda ün ve nam yapmış belli başlı safkan kuşların nesilleri hala kümesinde mevcut olup hali hazırdaki kuşlarının isimleri şunlardır. Bozuk Arap= Dedenin torunu, çılğının oğlu (9 yaşında). 500 lük= itlerin nesli. Balyoz= Anası çılgının bacısı, babası rahmetli deli Bülent de cülük çıkma deve ve it kırması olan şahinin kardeşinin oğlu mavili zırhlıdır. Kör katrani zırhlı= babası küçük it, anası şahinin bacısı. Yukarıda sayılan kuşlardan yavrular almakta olup renkleri ağırlıklı olarak katrani ve kara mavili zırhlılardır.


Meşhur beşyüzlük.

jardel usta beşyüzlüğü tutmaya çalışıyor.

Kritik Yapılıyor.

Resmi geçit töreni var.


Şahin ağbi kuşları muayene ediyor. (Kulak, burun, boğaz.)Havayı kontrol ediyor. 


 


 

 


Jardel usta üçlü postaya parlak çekiyor. Şahin abi heyecanlandı.

Beşyüzlüğün, Balyozun ve Bozuk arabın sezon cülükleri kendilerinden bekleneni yaparak çok iyi bir şekilde geldiler. (öncüsü balyoz)

 

 

 

 

YORUM YAZACAK ÇUKUROVALI HEMŞERİLERİM ÖNCELİKLE AŞAĞIDAKİ GOOGLE REKLAMLARINI TIKLAYARAK SİTEMİZE YARDIMCI OLUNUZ.MUTLAKA YORUMLARA İSİM SOYİSİM YAZINIZ...TEŞEKKÜRLER

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !